ANADOLU MUTFAĞI HABERLERİ
 
AKDENİZ GAZETESİ ÖZGÜR TUNÇBİLEKLE RÖPÖRTAJI

ÖZGÜR TUNÇBİLEK

 
İSTATİSTİKLER
 
Aktif Ziyaretçi
Bugün Tekil 10 
Ayrıntı
 
GÜNCEL DÖVİZ KURLARI
 

Dolar

Euro

Alış

6.0824 TL

6.5654 TL

Satış

6.0934 TL

6.5772 TL

 
KONUK DEFTERİ
 

 
GÜNCEL HAVA DURUMU
 

     

 
 

 
 
AKDENİZ GAZETESİ ÖZGÜR TUNÇBİLEKLE RÖPÖRTAJI

SAĞLIK

Anadolu Mutfak İşletme Sahibi Özgür Tunçbilek, bazıa lokantacı ve tostçuların gerekli hijyenik ve gıda güvenliği kriterlerini sağlamadan tabldot yemek işine girmesinden yakındı. 17 yıldır tabldot yemek sektöründe faaliyet gösteren Anadolu Mutfak İşletmesi Sahibi Özgür Tunçbilek, sektörde yaşanan başı boşluğa dikkat çekti. Yemek fabrikası statüsünde faaliyet göstermek için bir çok kriterin olduğunun altını çizen Tunçbilek, lokantacı ve tostçuların gerekli şartları yerine getirmeden tabldot yemek hizmeti vermesinden yakındı. Tunçbilek, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nün hijyen ve gıda güvenliği kriterleri açısından tabldot yemek işi yapan firmaları denetlemesini istedi.

HİJYEN KRİTERLERİ SAĞLANMALIDIR

Fırıncılar ve Lokantacılar Odası'nda da Başkan Vekili olarak görev yapan Anadolu Yemek İşletmesi Sahibi Tunçbilek, tabldot yemek sektörünün ağır yaptırımları olduğunun altını çizdi. Tunçbilek, şöyle konuştu: "Bizim sektörümüzde tabldot üretim izin belgesi, gıda kapasite belgesi ve çalışan bir gıda mühendisi olması gerekiyor. Belli kriterlerimiz var. İmalat ve bulaşıkhane ayrı olması lazım. Bakliyat deposu, sebze deposu, soğuk hava depoları, kasaphane, bulaşıkhane gibi yerlerin ayrı ayrı olması gerekiyor. Yani Avrupa Birliği kriterleri kapsamında istenilen mutfak olması gerekiyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü bunu istiyor.

ISPARTA'DA 3 TANE YEMEK FABRİKASI VAR

Şuan tostçu, lokantacı arkadaşlarımız sadece üretim izni alıp tabldot satabiliyor. Bu yanlış bir şey. Bizler satmış olduğumuz yemeğin gıda mühendisi ile referansıyız. Herhangi bir olumsuzlukta karşı taraftaki şahıs hak talep edebilir. Gıda mühendisimiz olduğu için bu hesabı verebiliriz. Ama şahısların yapmış olduğu tabldot yemeklerde gıda mühendisi olmadığı için, hijyen şartları olmadığı için fiyatlar daha ucuz olabiliyor. Isparta'da resmi olarak 3 tane yemek şirketi vardır. Gözde Yemek, Anadolu Mutfağı ve Isparta Yemek vardır. Bu 3 şirketin haricindekiler resmi değildir.

3 firma gıda mühendisi çalıştırıyor, kapasite raporu var ve gereken tüm hijyenik şartları yerine getiriyor. Biz 17 yıldır bu sektörün içerisindeyiz. Şu anda 20 kişiye istihdam sağlıyoruz. Günlük 1500-2000 arası yemek çıkarıyoruz. 4 çeşit yemek çıkarıyoruz.

GIDA MÜHENDİSİ BULUNDURULMALI

Günlük çıkarılan yemeğin numunesi alınır. Yemeğe kullanılan ürünlerin gramajlar bellidir, müşteri bunu bilir. Dışarda yapılan yemeklerde böyle bir şey yok. Oda olarak bu arkadaşlarımıza gereken ihtar ve uyarılarımızı yaptık. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'ne başvurarak üretim izin belgesi alıyorlar. Ama bu yeterli değildir. Depo koşullarının olması gerekiyor, gıda mühendisi çalıştırması gerekiyor. Bunun denetimi yapılmalıdır.

KDV'DE REKABET EDEMİYORUZ

Önüne gelen arkadaşlarımız, lokantacı ve tostçu arkadaşlarımız işlerinin düşmesi nedeniyle tabldota yöneldiler. Müşteri ayağına gelmediği için müşterinin ayağına gitmeye başladılar. Hijyenik kurallara uygun araçlar olması gerekiyor. Yemekler normal araçlarla taşınıyor. Bu arkadaşlarımızın taşıma kriterleri uygun değildir. Biz yemeğe yüzde 8 KDV kesiyor ve devlete ödüyoruz. Ama bu arkadaşlarımız tostçu ve pideci statüsünde oldukları için yüzde 1 KDV kesiyorlar ve ödüyorlar. Bu da haksız rekabete neden oluyor. Rekabet edemiyoruz.

8 TL'NİN ALTINDA SATILAN YEMEK SAĞLIKLI DEĞİLDİRDiğer Duyuru Başlıkları


» AKDENİZ GAZETESİ ÖZGÜR TUNÇBİLEKLE RÖPÖRTAJI
» ÖZGÜR TUNÇBİLEK

 

 

 
 

 

Copyright 2012 Anadolu Mutfağı Yemek Fabrikası ISPARTA | Tüm hakları saklıdır.
Tasarım ve Programlama: Webfirsat İnternet Hizmetleri