20 May, 2022
Duyurular
Anadolu Mutfağı'na Hoş geldiniz!
×
Ana Yemekler

Madımak Yemeği Nasıl Yapılır?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
4 • 30

Madımak Yemeği

 Bilindiği üzere birçok yöreye özgü yöresel yemekler vardır. Madımak yemeği de Sivas yöresi ile özdeşleşen yöresel bir yemektir. Besin değeri de oldukça yüksek ve faydalı olan madımak otu pratik bir yemek tarifi ile sofralarda damaklarla buluşuyor. Yapımı oldukça basittir.

 Madımak Otu Nedir?

 Madımak otu, ülkemizin birçok yerinde yetişebilen oldukça faydalı bir ot çeşididir. Farklı iklim koşullarına dayanabilen bir ot olduğu için çeşitli bölgelerde görmek mümkündür. Yaygın olarak adını madımak diye bildiğimiz bu ot farklı yörelerde, farklı isimlerle de bilinmektedir; Keçimemesi, kuşekmeği, söğüt otu, çoban ekmeği gibi. Nisan ya da haziran aylarında toplanılır.

 Madımak Otunun Faydaları Nelerdir?

 Besin değerinin oldukça yüksek olmasıyla tanınan madımak otunun daha birçok faydasını saymak mümkündür. Kuvvetli antioksidan özelliği ile vücudu radikallere karşı korur. Kan şekeri ile alakalı problem yaşayan birçok insana vücutta kan şekeri oranını dengelemesiyle fayda sağlar. Aynı zamanda idrar söktürücü bir özelliği de vardır. Yine boşaltım sitemine bir etkisi daha, ishali sonlandırmakta yardımcı bir ottur. Madımak otunun yemeği yapılabildiği gibi, çayı da yapılabilir. Madımak otuyla yapılan çay mide ve bağırsak problemlerini çözmek için doğal bir yöntem olarak kullanılabilir.

Malzemeler
  • 1 kg madımak ( ayıklanmış ve yıkanmış bir şekilde )
  • Yarım çay bardağı sıvı yağ
  • 3 büyük kuru soğan
  • 100 gr pastırma ( veya tercihen kıyma da kullanılabilir)
  • 2 çorba kaşığı salça
  • 1-1.5 kg kaynatılmış su
  • 1 çay bardağı bulgur
  • Kırmızı pul biber (isteğe göre baharat tercihi yapılabilir)
  • Ortalama 2 tatlı kaşığı kadar tuz
Tarif Aşamaları
İlk olarak 1 kilogram madımak otu güzel bir şekilde iyice temizlenene kadar yıkanır. Daha sonra yıkanan madımak ayıklanır. Ayıklanıp yıkanan madımaklar bir kesme tahtası üzerine koyulur ve kıyılır.
1
Ardından 3 büyük kuru soğan doğranır. Kısık ateşte ısıtılan bir tencereye yarım çay bardağı sıvı yağ koyularak üzerine doğranılan soğanlar eklenir. Yağda yavaş yavaş kavrulur.
2
. Daha sonra hafif kıyılan madımaklar eklenerek tencerenin ağzı kapatılır ve kısık ateşte madımak otu iyice ölene kadar beklenir. 5 dakika kadar kısık ateşte pişirmek madımakların ölmesi için yeterli olacaktır. Bir sonraki adımda ise 1-1.5 kg kaynatılmış su, 1 çay bardağı bulgur ve kırmızı pul biber veya tercihen başka baharatlar eklenir. Bütün malzemeler hep birlikte 30 dakika kısık ateşte tencerenin ağzı kapalı olacak şekilde pişirilir. 30 dakika sonra madımak yemeği servis edilebilir hale gelir.
4
100 gr pastırma, ortalama 2 tatlı kaşığı tuz ve 2 yemek kaşığı salça ile karışım oluşturulur. Bu karışım da Sivas’a özgü sokarıç adında bir karışımdır. Kavrulan soğanların üzerine bu karışım da eklenir ve güzelce karıştırılır
3
Benzer Tarifler
Aynı Kategorideki Benzer Yemek Tarifleri
0
Anadolu Mutfağı
183
Bayat Ekmek Makarnası Nasıl Yapılır? Tarifi Görüntüle
5
Anadolu Mutfağı
89
Yahni Yemeği Nasıl Yapılır Tarifi Görüntüle
5
Anadolu Mutfağı
389
Fırında Adana Nasıl Yapılır? Fırında Adana Kebap Tarifi Tarifi Görüntüle